اطلاعات تماس
ایمیل:
info@mohaajer.org
شماره تماس واتساپ:
+۹۸.۹۳۶.۶۰۶.۳۶۳۲
دفاتر ایران
تهران، خیابان میرداماد، روبروی اداره ثبت شرکتها،
پلاک ۳۴۴، واحد ۲
شماره تماس: +98.21.2227.1553

تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، بارون آواک، جنب کوچه کلیسا، پلاک ۳۹
شماره تماس: +98.41.3555.2835
دفتر آمریکا
2372 Morse Ave, Irvine
CA 92614

شماره تماس: +1.949.385.2703

صفحه اصلی > خدمات مهاجرتی > ویزای EB2 آمریکا

ویزای EB-2 آمریکا یک ویزای کاری-مهاجرتی برای نخبگان

یکی از بهترین فرصت‌ها برای اساتید، دانشمندان، پژوهشگران و محققان، مهاجرت با ویزای EB-2 آمریکا است تا این افراد به آمریکا رفته و سطح دانش و توانایی‌های خود را بالا ببرند. این ویزا یک ویزای مهاجرتی و کاری است و افرادی که با این ویزا به آمریکا می‌روند از مزایای بسیاری بهره‌مند می‌شوند که یکی از آنها کار در آمریکا در حوزه دانش و تخصص فرد است. 

اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و به فکر مهاجرت برای رشد دانش و توانایی‌هایی خود هستید، ما در هلدینگ مهاجر به شما کمک می‌کنیم که با دریافت این ویزا یک مسیر مهاجرتی امن را مطابق با آرزوها و اهدافتان طی کنید.

آشنایی با ویزای EB-2 آمریکا و شرایط دریافت آن

ویزای EB-2 (Employment-Based Immigration) دومین ویزای کاری مهاجرتی آمریکا است. این ویزا به افرادی داده می شود که دارای مدرک تحصیلی پیشرفته و یا توانایی استثنائی هستند. 

ویزای EB-2

البته هر کدام از این دسته افراد برای دریافت این ویزا باید شرایط لازم را داشته باشند که این شرایط عبارت‌اند از: 

از مهم‌ترین شرایط دریافت این ویزا برای افرادی که مدرک تحصیلی بالا دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

۱- فرد باید حداقل مدرک تحصیلی لیسانس آمریکا و یا معادل آن را داشته باشد.

۲- متقاضی باید حداقل ۵ سال سابقه کار بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته تحصیلی خود را داشته باشد.

دسته دوم افرادی هستند که در یکی از زمینه‌های زیر دارای توانایی استثنایی باشند. 

۱- علوم 

۲- هنر

۳- تجارت 

هر کدام از این دسته از افراد برای دریافت ویزای EB-2 آمریکا باید مدارکی را ارائه دهند که این مدارک برای هر کدام از افراد به صورت زیر است.

افرادی که دارای سطح علمی بالا هستند، برای دریافت این ویزا باید مدارکی را به سفارت ارائه دهند که این مدارک عبارت‌اند از: 

۱- سوابق تحصیلی (مدارکی برای اثبات مدرک لیسانس آمریکایی یا معادل آن)

۲- سوابق کاری (نامه از کارفرمایان سابق و فعلی برای اثبات ۵ سال سابقه کاری)

برای برخی از مشاغل لازم است که فرد مدرک دکترای آمریکا و یا معادل آن را داشته باشد.

افرادی که توانایی خاصی دارند، برای دریافت این ویزای آمریکا باید مدارکی را ارائه دهند که از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

۱- سوابق تحصیلی (دیپلم، گواهی‌نامه، جایزه، امتیاز یک کالج، مدرک دانشگاهی یا مدرک از یک مدرسه و یا سایز موسسات آموزشی که با توانایی فرد مرتبط هستند.)

۲- سوابق کاری (نامه از کارفرمایان سابق و فعلی برای اثبات حداقل ۱۰ سال کار تمام وقت در زمینه مهارت و تخصص)

۳- شواهد و مدارکی که نشان‌دهنده این باشد که فرد در راستای این توانایی‌ها و مهارتی که دارد، حقوق و دستمزد دریافت کرده است. 

۴- شواهدی مبنی بر اینکه فرد در انجمن حرفه‌ای عضویت داشته است. 

۵- مدارک و شواهدی مبنی بر قدردانی نهادهای دولتی، سازمان‌های حرفه‌ای و تجاری از دستاوردها و کمک‌های متقاضی به صنعت و یا حوزه کاری 

و…

افرادی که متقاضی دریافت ویزای EB-2 آمریکا هستند، برای دریافت این ویزا باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکایی و همچنین یک مجوز کار تایید شده PERM دریافت کرده باشند. 

این افراد می‌توانند همسر قانونی و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود را نیز با ویزاهای E-21 و E-22 به همراه خود به آمریکا ببرند. همسر فرد دارنده ویزای EB-2 می‌تواند در آمریکا برای مجوز استخدام EDA درخواست داده و مشغول به کار شود. 

فرزندان دارنده ویزای EB-2 نیز می‌توانند در مدارس دولتی آمریکا مشغول به تحصیل شوند.

با دریافت مشاوره و خدمات ویزای EB-2 از کارشناسان هلدینگ مهاجر بیشتر با این ویزا و شرایط دریافت آن آشنا خواهید شد. 

زیرمجموعه‌های ویزای EB-2 آمریکا

ویزای EB-2 آمریکا با توجه به دانش و توانایی افراد متقاضی در چند نوع مختلف صادر می‌شود یا به عبارتی دارای زیرمجموعه‌ای است که این زیر مجموعه به صورت زیر تعریف می‌شود. 

ویزای EB-2A یکی از زیرمجموعه‌های ویزای eb2 است و برای افرادی صادر می‌شود که در زمینه هنر، علوم و یا تجارت دارای توانایی خاصی هستند. 

ویزای EB-2B یکی دیگر از زیرمجموعه‌های ویزای eb2 بوده و برای افرادی صادر می‌شود که دارای مدارک علمی پیشرفته و یا معادل آن هستند. 

ویزای بعدی که در زیرمجموعه ویزاهای eb2 قرار دارد، ویزای EB-2C است که این ویزا برای افرادی که از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی هستند (افرادی که توافق می‌کنند در مناطق محروم ایالات متحده کار کنند) صادر می‌شود. 

افراد واجد شرایط دریافت ویزای EB-2 آمریکا

همان‌طور که قبلا اشاره شد، افرادی که دارای سطح علمی بالا و یا توانایی خاصی هستند، می‌توانند این ویزا را دریافت کنند که عبارت‌اند از:‌

اولین گروه از افرادی که واجد شرایط دریافت ویزای EB-2 آمریکا هستند، اساتید دانشگاه‌ها هستند که دارای سطح علمی و مدرک دانشگاهی بالا هستند. 

دسته دوم افرادی هستند که در زمینه‌های مختلف علمی، مهندسی، فناوری یا پزشکی فعالیت می‌کنند. در صورتی که این افراد دستاوردهای برجسته‌ای در حوزه تخصصی خود داشته باشند، می‌توانند واجد شرایط دریافت ویزای EB-2 شوند. 

دانشمندان که مدارکی پیشرفته در رشته‌هایی مانند زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک یا علوم محیطی دارند، از دیگر افرادی هستند که واجد شرایط دریافت ویزای EB-2 آمریکا هستند تا بتوانند در موسسات تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و یا شرکت‌های خصوصی آمریکا فعالیت کنند. 

گروه بعدی مهندسانی هستند که در زمینه مهندسی عمران، مکانیک، برق و یا کامپیوتر مدارک پیشرفته و یا دستاوردهای برجسته‌ای دارند. این افراد ممکن است برای کار در پروژه‌های نوآورانه و همچنین کمک به پیشرفت‌های فناوری در ایالات متحده آمریکا واجد شرایط دریافت ویزای EB-2 باشند. 

پزشکان، جراحان و سایر متخصصان پزشکی که مدارک پیشرفته علمی و توانایی‌های استثنائی در حوزه تخصص خود دارند، از دیگر افرادی هستند که واجد شرایط دریافت این ویزا برای طبابت، تحقیق یا تدریس در موسسات پزشکی ایالات متحده هستند. 

مدیران شرکت‌های چند ملیتی نیز که دارای مدارک علمی بالا و یا توانایی‌های رهبری استثنائی هستند، می‌توانند با دریافت این ویزا نظارت بر عملیات، مدیریت تیم‌ها و یا گسترش منافع تجاری در ایالات متحده آمریکا را برعهده بگیرند. 

از دیگر افرادی که می‌توانند واجد شرایط دریافت ویزای EB-2 آمریکا باشند، می‌توان به هنرمندان، نوازندگان، بازیگران و یا مجریانی اشاره کرد که دارای شهرت بین‌المللی بوده و یا جوایز معتبری را در کارنامه هنری خود دارند. 

دسته آخر کارآفرینانی هستند که در مدیریت کسب‌وکار، نوآوری و یا کارآفرینی دارای توانایی‌های استثنایی هستند. این افراد می‌توانند با نشان دادن پتانسیل لازم برای ایجاد شغل، رشد اقتصادی و کمک به توسعه سرمایه‌گذاری‌های تجاری جدید در ایالات متحده آمریکا، ویزای EB-2 آمریکا را دریافت کنند. 

مجوز کار از ملزومات دریافت ویزای EB-2 آمریکا

متقاضیان دریافت ویزای EB-2 آمریکا برای دریافت این ویزای مهاجرتی و کاری آمریکا باید در فرم ETA 9089 یک درخواست تایید شده از وزارت کار دریافت کنند. در این فرم کارفرما باید نشان دهد که توانایی پرداخت دستمزد پیشنهادی را از زمان استخدام تا زمانی که متقاضی اقامت دائم را دریافت می‌کند،‌دارد. 

کارفرما برای اثبات توانایی خود در استخدام این فرد می‌تواند از اسنادی چون گزارش سالانه، اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال و یا صورت مالی حسابرسی شده استفاده کند. 

 

✅ افرادی که از طریق NIW یا چشم پوشی از منافع ملی برای دریافت این ویزا اقدام می‌کنند، نیازی به اثبات توانایی کارفرما برای پرداخت دستمزد ندارند.

با تکمیل این فرم می‌توانید از کارشناسان ما مشاوره دریافت کرده و بیشتر با این ویزا و مزایای آن آشنا شوید. 

انواع روش‌های دریافت ویزای EB-2 آمریکا

برای دریافت این ویزای مهاجرتی آمریکا، ۳ روش وجود دارد که این روش‌ها عبارت‌اند از: 

یکی از روش‌های دریافت ویزای EB-2 آمریکا، این است که کارفرمای آمریکایی باید برای گواهی اشتغال دائم متقاضی یک درخواست تایید شده (فرم ETA 9089) از DOL داشته باشد که برای این کار باید فرم I-140 را تکمیل کند. 

افرادی که توانایی‌های آنها توسط وزارت کار آمریکا تعریف می‌شود، مانند پرستاران حرفه‌ای و فیزیوتراپیست‌ها، مشمول این روش دریافت ویزا هستند. در این روش کارفرما درخواست را بدون نیاز به تایید فرم ETA 9089 به اداره مهاجرت ارسال می‌کند. 

روش سوم ویژه افرادی است که از منافع ملی چشم‌پوشی کرده و در جهت منافع ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کنند. این افراد می‌توانند بدون نیاز به اینکه کارفرما فرم I-140 را برای آنها تکمیل کند، برای دریافت ویزا اقدام کنند. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای EB-2

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، هر دسته از واجدین شرایط برای دریافت این ویزا باید مدارکی را به اداره مهاجرت ارائه دهند،‌ اما در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا عبارت‌اند از: 

  • پاسپورت معتبر (حداقل باید تا ۶ ماه بعد از اینکه وارد خاک آمریکا می‌شوید،‌ اعتبار داشته باشد.)
  • عکس پاسپورت مطابق با استانداردهای تعیین شده 
  • تکمیل فرم DS-260 
  • مدارک هویتی 
  • برگه تاییدیه از فرم‌های ویزا 
  • تاییدیه معاینات پزشکی و واکسیناسیون مدیکال 
  • مجوز کار Labor Certification

و… 

✅ تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شده باشند.

مراحل دریافت ویزای EB-2

اگر متقاضی دریافت ویزای EB-2 هستید، برای دریافت این ویزا باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید که این مراحل عبارت‌اند از:‌

اولین گام برای دریافت ویزای کاری EB-2 این است که شما باید یک کارفرمای آمریکایی پیدا کنید که این کارفرما می‌تواند یک شرکت یا یک سازمان آمریکایی و یا بین‌المللی باشد و از طرفی باید کارفرما بتواند ثابت کند که برای این موقعیت شغلی کسی را در آمریکا نتوانسته است که پیدا کند. 

در مرحله دوم شما باید مدارک و مستندات مورد نیاز را که مربوط به دستاوردهای شما (اختراعات ثبت شده، جوایز گرفته شده و سوابق کار) است و همچنین مدارک تحصیلی،  شخصی و…  را آماده کنید. 

در این مرحله کارفرما باید درخواست یک مجوز کار برای شما داده و ثابت کند که هیچ آمریکایی برای این موقعیت شغلی وجود ندارد (برای افرادی که با چشم پوشی از منافع ملی اقدام به دریافت این ویزا می‌کنند،‌ نیازی به مجوز کار نیست.)

بعد از دریافت مجوز کار یا همان Labor Certification ، باید درخواست شما به همراه مدارک به اداره مهاجرت آمریکا USCIS ارسال شود تا پردازش شده و نتیجه نهایی اعلام شود. 

در صورتی که این درخواست در اداره مهاجرت تایید شد، یک وقت برای مصاحبه سفارت تعیین خواهد شد که باید در این مصاحبه حضور داشته و به سوالات آفیسر پاسخ دهید تا بتوانید ویزای خود را دریافت کنید. 

مدت زمان صدور ویزای EB-2

حداقل مدت زمان دریافت ویزای EB-2 از زمان شروع تا لحظه دریافت ۱۸ ماه است، اما گاهی می‌تواند تا چندین سال باشد که به کشور مبدا متقاضی بستگی دارد. 

اگر بخواهیم مدت زمان مورد نیاز برای هر مرحله از این ویزا را بدانیم، از جدول زیر می‌توانید مدت زمان مورد نیاز برای هر مرحله را ببینید. 

 

گواهی کار PERM

۴ ماه برای آماده‌سازی 

۶ ماه برای پردازش درخواست 

(۱۰ ماه کل زمان پردازش)

درخواست مهاجر 

زمان پردازش استاندارد ۶ تا ۹ ماه است که با پردازش حق بیمه می‌تواند تا ۱۵ روز کاهش یابد. 

تاریخ اولویت 

می‌تواند تا ۱۰ سال باشد

درخواست ویزا یا تنظیم وضعیت

در حدود ۹ ماه 

وضعیت اقامت همسر و فرزندان دارندگان ویزای EB-2

دارندگان ویزای EB-2 می‌توانند همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود را نیز همراه خود داشته باشند. همسر متقاضی می‌تواند به صورت تمام وقت برای هر کارفرمای آمریکایی کار کند و فرزندان زیر ۲۱ سال نیز می‌توانند از خدمات تحصیل و سایر خدمات رفاهی و اجتماعی آمریکا برخوردار شوند. 

با دریافت مشاوره از کارشناسان مهاجرتی ما در هلدینگ تجاری مهاجرتی مهاجر می‌توانید بیشتر با روش‌های مهاجرت کاری به آمریکا و مناسب‌ترین روش آشنا شوید. 

جمع‌بندی

ویزای EB-2 یکی دیگر از ویزاهای مبتنی بر کار آمریکا است که منجر به دریافت اقامت دائم و گرین کارت آمریکا نیز می‌شود. این ویزا نیز یکی از ویزاهای مخصوص نخبگان است و به اساتید دانشگاه‌ها، محققین و یا افرادی که در زمینه‌های علمی، هنری و تجاری دستاوردهای بین‌المللی دارند، ارائه می‌شود. 

دارندگان این ویزا می‌توانند همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود را نیز در آمریکا به همراه خود داشته باشند و از تمامی خدمات اجتماعی و رفاهی آمریکا بهره‌مند خواهند شد. 

اگر شما نیز یکی از واجدین شرایط برای دریافت این ویزا هستید، می‌توانید با دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکایی برای این ویزا اقدام کنید، همچنین برای کاریابی در آمریکا و گذراندن مراحل دریافت ویزا می‌توانید با کارشناسان ما در هلدینگ مهاجر در ارتباط باشید و از مشاوره‌های تخصصی ما بهره‌مند شوید. فقط کافی است که این فرم را تکمیل کنید.

سوالات متداول

ویزای EB1 برای افرادی است که در زمینه‌های مختلف علمی، ورزشی، هنری ، آموزش و تجارت در سطح بین‌المللی دستاوردهایی کسب کرده‌اند، اما ویزای EB2 بیشتر برای افرادی است که تحصیلات علمی بالا یا توانایی‌های خاصی در زمینه هنر، تجارت و آموزش دارند. 

هزینه دریافت ویزا به عوامل متعددی مانند هزینه مربوط به سفارت، هزینه مربوط به بررسی درخواست و فرم‌ها، هزینه‌های مربوط به ارزیابی مدارک و… بستگی دارد. 

در بهترین حالت ۱۸ ماه طول می‌کشد تا این ویزا برای متقاضی صادر شود. 

دریافت مشاوره برای ویزای EB2

دریافت مشاوره برای ویزای EB2

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
سوابق کاری*
ارتباط با ما

جهت اطلاع از بهترین روش‌های مهاجرت و اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس
تلفن

98.21.2227.1553+

واتس اپ

98.936.606.3632+

ایمیل

info@mohaajer.org

×

ارتباط با پشتیبانی USPVS

×